in ,

Sevdikleriniz Neden Sizden Tavsiye Yerine Doğrulama Bekliyorlar?

Belki iletişim kurabilmek her zaman kolay ve doğru olan değildir, ancak sevdikleriniz tarafından desteklenmek; başarıya giden ilk basamaklardan.

İlişkilerin ne kadar karmaşık olduğu hakkında hiç düşündünüz mü? En basit olanından en zor olanına kadar? Mesela en son ne zaman karşınızdakine gerçekten hissettiklerinizi söylediniz? En son ne zaman karşınızdakinin gerçekten üzüleceğini bilmenize rağmen ona doğruyu söylediniz? Belki de bunu yaparken, onu üzmeyi göze alıp onun yanlıştan dönmesini sağladınız? 

Eğer yukarıdaki çizimi siz de kabul ediyorsanız; ilişkilerde sevdiğinizin sizi doğrulaması ile ilgili olarak aynı düşünüyoruz. 

Hayatınızdaki kişilerin sizi anladığı en son anı hatırlıyor musunuz? Ne kadar huzurlu hissetmiştiniz, değil mi? 

Yargılamayı bıraktığınız zaman ilişkileriniz güçlenir!

Etrafınızdaki insanlara anlayışlı ve kabul edilebilir bir şekilde davranmaya başlarsanız; daha güvende hissederler ve yaşadıkları şeyleri veya sorunlarını sizin paylaşmaya daha eğilimli olurlar. 

Bu konuyla alakalı olarak basit bir örnek vermek gerekirse: Sevdiğiniz kişinin bir hata yaptığını düşünün ve siz de buna karşılık yaptığı şeyin çocukça olduğunu söylüyorsunuz. Siz her ne kadar kötü bir şey söylemeyi istemediyseniz de sevdiğiniz kişi bundan incinebilir.

İlgili olarak: İlişkilerde İletişimin Kalitesini Bir Anda Nirvanaya Ulaştıracak 5 Taktik 


Çevrenizdekilerin duygularını doğrulayarak onu sakinleştirebilirsiniz

Sevdiğinizin endişeleri hakkında, onu desteklerseniz onu sakinleştirebilirsiniz hatta bu endişelerini ortadan bile kaldırabilirsiniz. Yaptığınız bir hatanın karşısında ben öyle bir şeyi kastetmedim diyerek karşınızdakini sakinleştirebileceğinizi düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz. Aksine bu onun daha çok endişelenmesine yardımcı olabilir. 


Çevrenizdekileri destekleyerek daha derin bir bağ kurmak için:

1.Gerçekten yanında ol

Bu güçlü ve sağlıklı bir iletişim için belki de en önemli olan davranış. Sevdiğinizin yanında olmalısınız, onu dinlemeli, söylediklerine gerçekten dikkat etmelisiniz. Belki de bunları yaparken onun ellerini tutmalısınız. Kötü hissederse de sarılmalısınız.


2.Doğru yansıma

Önemsediğiniz kişinin gün boyunca neler yaşadığını dinlediniz ve onun neler hissettiğini anladınız. Bunun karşılığında söylediği şeyin özetiyle beraber de neler hissettiğinizi ona söylemelisiniz. Bu şekilde hem onun yanında olduğunuzu hissettirirsiniz hem de duygularla, durumlar arasındaki farkı anladığınızı da belli edersiniz. 

İlgili olarak: Empati Yeteneğinizi Geliştirmenin 3 Yolu


3. Akıl okuma 

Sevdiğiniz kişinin kafasında neler olduğunu gözlemleyerek yaşadığı olay hakkında tahminlerde bulunmanız gerekebilir. Örnek vermek gerekirse, iletişim halinde olduğunuz kişi gün içerisinde iş yerinde yaşadığı olayı anlatıyorsa; ona: “Tahmin ediyorum ki …” gibi bir kalıp kullanaracak cevap verebilirsiniz. 

kaynak: https://www.lifehack.org/633027/why-your-lover-doesnt-want-your-advice-but-your-validation

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

disney filmleri

Disney Filmleri İle 4 Değerli Pazarlama Dersi

ramil guliyev kimdir? ramil guliyev azerbeycan

2 Salise İçin 2 Ay Çalıştı: Bir Başarı Öyküsü Olarak Ramil Guliyev