in ,

Sözde Girişimciler Yani Wantrepreneur’lar İçin Tavsiyeler

Wantrepreneur’lar yani girişimci olmak isteyenler hakkında derlediğimiz tavsiyeler sayesinde wantpreneur değil entrepreneur olacaksınız! 

Çoğu kişi konuşma arasında çok güzel fikirlere ve maliyet analizlerine sahipmiş gibi konuşur, ancak iş bu fikri fiile dökmeye geldiğinde ise çok fazla oralı olmazlar. Tam olarak bu tarz kişileri tanımlayan wantrepreneur, girişimci olmak isteyip de hiçbir şey yapmayanlara denir.

Umutsuzluk

Herkes umutsuzluğa kapılmış durumda, bu şekilde hissetmeyi sağlayan birçok sebep mevcutken ister istemez insanlar da bu şekilde davranıyor. Bu yazıdaki tavsiyeler wantrepreneurların varlığına devamlılık getirmek değil sadece tavsiyeler vermek.


Wantrepreneur’lara tavsiyeler:

Şartların iyileşmesini beklemeyin!

Şartların iyileşmesini bekleme

Eğer karşılaştıysanız, Wantrepreneur’ların sürekli karşılaştığını söyledikleri şey: imkanların kısıtlı olması, olanaksızlık. Bazılarımız olanakların iyi hale gelmesini beklerken, bazı tanıdık girişimciler ise girişime başlamak için şartların iyileşmesini beklemedi. Esasında bu konuda yapılması gereken, mevcut şartları en iyi şekilde değerlendirebilmek. 

Bu konuyla ilgili olarak Başarılı İnsanlar Zayıflıklarıyla Nasıl Başa Çıkıyorlar? yazımızı okuyabilirsiniz.


Başkalarını takip etmeyi bırakın

Eğer sisteme dair bir eleştiri yapacaksak, en başından başlamamız lazım. Para kazanmak için, başarılı olmak için gerek şartların arasına yaklaşık 20 yıllık bir eğitim serüveni ve bu serüven devam ederken öğrenmeniz gereken beceriler (alacağınız sertifikalar, öğreneceğiniz programlar, öğreneceğiniz diller) eklendi. Ancak başarıya ulaşmak bu kadar zor değil. Eğer bu şekilde bir başarıya gitmek ulaşmak istiyorsanız, bu sadece önünüzden gidenlerin rüzgarı ile bir yerlere ulaşmaktan başka bir şey değil. 

Bu konu ile ilgili olarak yapmanız gereken şey ise: Potansiyelinizin farkına varın! Eğer fikirlerinizin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorsanız, düzenli iş veya düzenli gelir düşüncesinden uzaklaşarak bu döngüden çıkmanız gerekli. Eğer ezberlenmiş kuralların etrafında istediklerinizi yapmak gibi bir düşünceniz varsa, şimdiden girişimcilik fikrini aklınızdan çıkarın. Çünkü böyle şeylerin gerçekliği yok.

Pes etme!

Başarılı bir girişimcinin hayatını incelediyseniz, sürekli başarısızlıklarıyla başa çıkmak durumunda ve bunları düzeltmek zorunda kalmıştır. Düzeltemediyse zaten başarılı da olamamıştır. Yola çıkarken hikayelerini ve amaçlarını oluşturmuşlardır. Bu konuyla ilgili olarak da Başarılı Girişimcilerin 4 Anahtar Adımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak wantrepreneur’larda ise durum tam tersidir: Herhangi bir olumsuzlukta hemen pes etmeye eğilimlerdir.

Eğer siz de bu wantrepreneur algısından kurtulup gerçek bir girişimci olmak istiyorsanız, herhangi başarısızlıklarınızda pes etmeyin! Bahanelerinizi ve etrafınızdaki insanların hayıflanmalarını kenara bırakarak gerçek bir girişimci olun!

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sporun Beynimizi Değiştiren Gücü!

Warren Buffett’tan 14 Yaşındaki Çocuğa Tek Cümlelik Başarı Sırrı