in , ,

Sporun Beynimizi Değiştiren Gücü!

Beyin, insan vücudundaki en önemli organ. Verimliliğini arttırmak için gerekli çoğu şeyden birisi de spordur. Sporun beyne etkileri yazının devamında!

Spor, vücut ve beyin sağlığımız için önemli ve gerekli bir aktivite. Spor yapanların, yapamayanlara oranla daha iyi hafızalara sahip olduğu, daha iyi hatırladıkları ve daha kolay algıladıkları çalışmalarla kanıtlanmış durumda.

Bu konudaki önemli araştırmalardan birisini aşağıda da videosunu göreceğiniz üzere Wendy Suzuki’ye ait. Suzuki, düzenli spor yapmanın dopamin, seratonin gibi hormonların salgılanmasını sağlayarak beynin işlevlerini daha iyi yerine getirdiğini söylüyor.

Sporun beyne etkileri

Wendy Suzuki, sporun beyni olan olumlu etkilerini anlatırken konsantrasyonun arttırdığını söylüyor. Yani bir şekilde beynin ön bölgesini -Prefental Cortex- çalıştırdığını söylüyor. Haricen spor yapmanın moralinize, ruh halinize ve motivasyonunuza da olumlu katkılarda bulunduğunu belirtiyor.

Wendy Suzuki ayrıca nörobilim araştırmalarında gözlemlenen bir başka sonucun ise spor yapmanın Hipokampüs bölgesini güçlendirici yanı olduğunu bunun da Alzheimer gibi hastalıklardan bizleri koruduğunu anlatıyor.

Wendy Suzuki’nin bu konuda yaptığı TedX konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Videoyu altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçerek Türkçe altyazılı bir şekilde izleyebilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verimli Bir Çalışma Ortamı İçin 8 Öneri!

Sözde Girişimciler Yani Wantrepreneur’lar İçin Tavsiyeler