Startupların yaptığı 3 hata
in ,

Startup Kurucularının Yaptığı 3 Hata

Bir startup kurmak istiyorsunuz ancak herkesin yaptığı hataları da yapmak istemiyorsunuz. O zaman bu yazımızda derlediğimiz startup hataları size göre:

Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz, o zor günlerinizden olabildiğince hızlı bir şekilde ayrılmak için de emeğinizin karşılığı kan ve ter döküyorsunuz, belki bazı durumlarda göz yaşı da döküyorsunuz. Ama yine de bazı kritik hataları da yapmadan edemiyorsunuz. İşte bu yazımızda bu hataları derledik:

Kurucu ortak

Bu konuda esasında hala kesin bir sonuca varılmamış birçok tartışma mevcut. Eğer sadece fikir bazlı bir girişimciyseniz, teknik bir ortaya ihtiyacınız olabilir. Bulduğunuz ortak da sizin kadar tutkulu, azimli ve yaratıcı ise bu konuda çok bir probleminiz yok demektir. Ancak yine de bir kurucu ortakla beraber çalışmak istiyorsanız:

  • Kendi başınıza kararlar alacak kadar cesur değilsiniz ya da sorumlu olmak istemiyorsunuz.
  • Finansman için ya da bazı yatırımcıları çekmek için bir ortağa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz.
  • Teknik olmadığınız için ama ilerlemeniz için teknik birisine ihtiyaç duyduğunuz için (ya da tam tersi) bir ortak isteyebilirsiniz.

Bir ortakla beraber çalışmayı istemeyin. Techcrunch’ta yapılan analize göre çıkış yapabilen StartUp’ların yarısından fazlası tek bir kurucu ile çalıştı. Evet takımları vardı ancak takımları onların ortakları değildi. İsteğinize göre yetenekleri bir takımda toplayarak işlerinizi halledebilirsiniz.

startup hataları 3

Erken para kazanmaya çalışmak

Aklına gelen ilk müthiş kazanma fikri sana çok cazip gelebilir. Ancak düzenli iş modeli oluşturmadan önce bu tarz şeylere girmek büyük startup hataları nın en büyüklerindendir.. Yapma!

Para hiçbir zaman beklenti olmadan gelmemiştir ve yatırımcılar bu beklentilerin en yükseğine sahiptirler. Startupınıza başlangıçta bir yatırım almaya çalışmak işletmenizi ve sizi baskı altına alabilir. Kendi işinizi finanse etmeye çalışmalısınız. Bu şekilde çevrenizdeki insanlardan gelen ve size tam güvenilerek verilen para ile ile işletmenizin büyüme hızını kendiniz ayarlayabileceksiniz. Bu şekilde hem pazardan ne kadarlık bir pay istediğinizi hem de kendinizi test edebilirsiniz. Sonrasında melek yatırımcılar ile görüşmeye başlayabilirsiniz.

 

Karlılığa odaklanmamak

Büyümek, karlılığı yükseltmek? Çoğu girişimci  her şeyden önce kendisine bu soruları sormalı. Büyük bir görüşe göre tüm girişimler, teknoloji girişimcileri bile, karlılığa odaklanmalıdır. Ancak ilk etapta karlılığı düşünmeyip büyümeye odaklanmak diğer startup hataları ndan birisidir.

karlılık=özgürlük

Yukarıda da söylediğimiz gibi şirketinizi kurmak için başkalarının paralarına ihtiyacınız yok, şirketinizin varlığını devam ettirmesi için de başkalarının varlığına ihtiyacınız yok. Bu şekilde hem daha az bürokrasi ile uğraşırsınız hem de tüm aşamalarda söz hakkına sahip olabilirsiniz. Şirketiniz için ilerleyen durumlarda illa ki paraya ihtiyacı olacak ve eğer şirketiniz bir şekilde karlı ile ise ve karlılığı da yüksek ise bu sefer daha iyi yatırımcıların dikkatini çekecektir.

Farklı iş modellerinde denemeler yapmaya çalışın ve neyin daha iyi olduğunu ilk günlerinizde öğrenin. Çünkü ilerleyen zamanlarda yatırım aldığınızda şirketiniz için en doğru modelin ne olduğunu bilmeniz lazım.

Bir işletme karlılık kadar büyüme de önemlidir ve bazı zamanlarda büyümeye odaklanmak daha önemli olacak. Ancak bu çoğu şirket için geçerli değil. Eğer küresel bazda kullanıcılara hitap ediyorsanız, büyüme sizin gelecekteki karlılığınız için daha mantıklı olacak.

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

katil robotlar, salak insanlara muhtaçlar

Salak İnsanlar Katil Robotlara İzin Verecek

Sınavlara Girecek Olanlara Barış Özcan’dan Motivasyon