in , ,

Startup’ınızı Büyütmek İçin Yaşamanız Gereken 4 Kültürel Değer

Startup büyütmek için refleksiflik ya da çeşitlilik haricinde yaşatmanız gereken kültürel değerler için sizin için derlediğimiz yazımızı okumaya devam edin!

Teknoloji şirketlerinde; izlediğiniz filmlerden, dinlediğiniz insanlardan ya da oynadığınız indie tycoon oyunlardan bile anımsayacağınız üzere, şirket kültürüne basmakalıp, klişe düşüncelerle havuz, masa tenisi, öğle yemekleri ya da açık ofis mantığıyla bir kültür oluşturabilirsiniz.

Şirketlerde oluşturduğunuz kültür gözle görülmeyen kasıtlı kararlar alınarak oluşturulan değerlerdir. Oluşturduğunuz kültür sayesinde ekibinizi şirketinizin vizyonu ve misyonu etrafında toplayabilir ve birlikte ortak bir hedef için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İşte startup büyütmek için işinize yarayabilecek 5 şirket kültürü:

1)Erken başarısızlık

Sitedeki diğer yazılarda da belirttiğimiz üzere eğer okuyabilirseniz, başarısızlıklarınız size kullanabileceğiniz birçok fayda ile beraber gelir. Birçok başarısızlık olgunlukla karşılandığında nörolojik olarak büyüdüğüne dair bulgular var. 

Pozitif başarısızlık kültürü, şeffaflığa ve çalışanların yaratıcılığı benimsemesine teşvik eder. Yeni şeyler denemeniz konusunda ve pazarınızda riskler alma konusunda da sizi cesaretlendirir.

Takımlarınızı başarılı bir şekilde güçlendirmek ve cesaretlendirmek istiyorsanız, ilk önce onların başarısız olmalarına izin verin.


2)Önce kullanıcı

Her gün sürekli kullandığımız, Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri kullanıcı deneyimlerini çok fazla önemsiyorlar. Konu ilgili olarak da İşte Google’ın En Yüksek Maaşlı 17 İşleri belirttiğimiz üzere en yüksek maaş alanlardan birisi Google’ın kullanıcı deneyimi tasarımcısı idi. Ürününüzü kullanan son kullanıcıya taahhüt ettiğiniz şey de derinden kökleşmiş bir deneyim olmalıdır. Her aşamada kullanıcınızın isteklerine ve ihtiyaçlarına hitap etmelisiniz ve buna göre de karar almalısınız.


3)Karar verme mekanizması

Startup büyükmek karar verme mekanizması

Geleneksel şirketlerde bulunan yukarıdan aşağıya doğru giden hiyerarşi yapısının popülerliğini yitirmesini altında esasında iyi sebepler mevcut. Bu şekilde hem kişilerin üzerindeki sorumluluklar dağıtılır hem de kişi odaklı hiyerarşi sayesinde çalışanlar uzmanlıklarını ve becerilerini daha özgür bir şekilde kullanır.


4)Çeşitlilik ve dahil olma

Endüstriler ve ülkeler daha kapsayıcı bir şirket gibi davranmaya başlıyorlar. Yapılması gereken şey ve oluşturulması gereken kültür de budur. Demografik ve deneyimsel olarak farklılık gösteren ekliplerin bir arada bulunması daha inovatif çözümler üretilmesine ön ayak olur.


UNUTMAYIN!

Şirketlerinizde, başarılı bir şirket kültürü geliştirirken ya da mevcut startup büyütmek işlerinizde; eğlencenin harika bir şekilde cezbedici olduğunu unutmayın.


Yazıya gitmek için üzerine tıklayın!
Yazıya gitmek için üzerine tıklayın!

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günlük Motivasyonlarınız İçin Basit ve Bilimsel 4 Yöntem

150 Milyar Dolarlık Servetiyle Jeff Bezos Hakkında 10 Çılgın Şey