in ,

Steve Jobs ve Elon Musk’tan İdeallerinize Sadık Kalmanız İçin Kurallar

Steve Jobs ve Elon Musk bu başarılara nasıl ulaştılar?

Elon Musk ve Steve Jobs hayatımızdaki bu yenilikçi ürünleri nasıl tasarlamayı başardı? 

Deha kırılgandır. Özellikle yaratıcı deha! Büyük fikirler, yol boyunca atılan her adımda ölebilir. Fikir ne kadar parlaksa, onu o kadar fazla korumanız gerekir. Fikirlerinize karşı 3 ölümcül tehlike vardır:

İlgili olarak: Steve Jobs’tan E-posta Yazma Rehberi

a) Fikrin özünü seyreltmek: 

Bu birincisi fikrinizi yavaşça, acı vererek öldürür. Bu, başta masum görünse de, fikrinizi eşsiz yapan özelliklerin yavaş yavaş kesip alınması demektir. Reklamcılıkta bunu anlatan “ördeğin gagalaması” diye bir ifade vardır. Fikirler her zaman açıkça reddedilmez, sonu gelmeyen küçük değişikliklerle “geliştirilir”.

İlgili olarak: Steve Jobs Ürün Adlandırma Kılavuzu

b) Fikre gereksiz özellikler eklemek:

Daha fazlası, daha iyisi demek değildir. Apple’ın zarif ve basit tasarımına kıyasla Microsoft, ürünlerini aşırı derecede geliştiriyor, birçok özellik ekleyerek karmaşık hale getiriyor; böylece ürün bunaltıcı ve karmakarışık bir hale geliyor.

İlgili olarak: Jack Ma, Elon Musk ve Bill Gates’in Kullandığı 5 Saat Kuralı

c) Birden fazla fikri bir araya getirmek:

Bu sonuncusuna, “Frankenstein” diyorlar. İki veya üç fikir birbirine karıştırılarak bir araya getirilirse, sonuçlar iyi olmaz. Herkes için her şey olmaya çalışırsanız, hiç kimse için hiçbir şey olamazsınız.

İlgili olarak: Elon Musk, Tayland’daki Mağaraya Ekibini Yolluyor


Peki fikirlerimizi Elon Musk ve Steve Jobs gibi nasıl koruyabiliriz?

Komite fikrinden uzaklaşın

Fikirlerinizin gerçekleşmesi için tartışmaya açılması gereken kurumlarda ya da ortamlarda fikirlerinizi hayata geçirmeyi unutun. Özellikle kurum içi girişimcilikte bazı büyük şirketlerin politikaları fikirlerinizle ters düşebilir ya da insanlar sizin düşündüğünüz gibi düşünemiyor, sizin gördüğünüzü göremiyor olabilirler.

Kendinize güveniyorsanız ve risk alacağım diyorsanız fikirlerinizi sunacağınız ortamda iyi olduğu düşünülen fikirler nasıl onaylanıyor buna odaklanın. Onay sürecini inceleyin.

İlgili olarak: Elon Musk’ın Başarı İçin Uyguladığı 3 Üretkenlik Sırrı

Gereksiz fikirlerinden uzak durun

Büyük fikirler kırılgandır, çünkü kolayca basitleştirilip kırılabilirler. Fikirlerinizi nasıl koruyacaksınız? İnsanlar yönlendirmeleriyle sizi ikna edip sizi asıl fikrinizden saptırabilirler. Fikrinize inancınız olsun ve onu insanlar koruyun.

Hep aynı şeyleri tekrar etmeyin

Bir zamanlar büyüleyici olan şey, daha sonra sıradan hale gelebilir.Bir pastel boya firması olan Crayola, yeni bulduğu bir renge isim vermek için 1993’te online bir yarışma başlattı. 2 milyon entry girildi, ancak formatı değiştirmedikleri için 2000’li yıllarda benzer yarışmalara olan katılımlar 25,000 entrye kadar düştü. Şimdi ise kimsenin ilgisini çekmiyor.Bazı fikirler yıllarca gerçekleştirilmeyi beklerler. Fakat artık eskimiş ve tozlanmaya başlamış olabilirler.

İlgili olarak: Elon Musk’a İlham Kaynağı Olan Kitaplar

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Havalar Soğuyor: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sadece Japonya’da Bulabileceğiniz Garip Ama Müthiş 14 İcat