tatil tavsiyeleri
in , ,

9 Günlük Tatilde Aktif Bir Dinlenme İçin Tatil Tavsiyeleri

Sizi aktif bir şekilde dinlendirecek ve tatilinizi de boşa geçirmemenizi sağlayacak önerilerimizi derledik. Hepinize iyi tatiller!

Kendinizi kariyer basamaklarından çıkarken o kadar çok kaptırırsınız ki bir tatil bile yapmak istemezsiniz. Bu gayet normal ve anlaşılabilir bir şey. Araştırmaya göre de kariyerini önemseyen Amerikalıların %57’si bu tatil günlerini kullanmıyorlar bile. 

Hazır ülkemizde de uzun denebilecek bir tatil varken boş geçmemesi için size kitap, dizi ve film önerileri derledik. Bunları seçerken de kariyer kaygılarını, kişisel gelişim isteklerini, girişimcilik ruhunuzu ve kaybettiğiniz motivasyonu geri kazanmanızı göz önünde bulundurduk. Umarız size yararı olur!

Kitaplarla başlayalım:

8topic’te de birçok kez bahsettiğimiz üzere kariyer gelişiminizde ve girişimcilik ruhunuzda kitapların önemi çok fazla. Aşağıdaki kitaplar hem size ilham kaynağı olacak hem de size dersler çıkarmanız için hikayeler anlatacak.

1)Disciplined Entrepreneurship – Bill Aulet – Başarılı Startup için 24 adım

Girişimciliğe olan ilgi küresel ölçekte büyüyor ancak çoğu insan hâla girişimciliğin öğretilemeyeceğine başarılı olanların, diğerlerinde olmayan bir özellikle dünyaya geldiğine inanıyor. Ne var ki en büyük girişimcilerin Richard Branson, Steve Jobs, Bill Gates ve daha birçoklarının gerçekte tek bir ortak özelliği var: Muhteşem ürünler yarattılar.

Disciplined Entrepreneurship inovatif ve üstün başarılı bir ürün yaratmak üzerine adım adım ilerleyen kapsamlı, bütünsel ve ispatlanmış bir yaklaşım sunuyor. Sizi o optimal ve şık çözüme-tüm işinizin temeline götürecek yinelemeli sürece odaklanıyor. Yarattığınız şey fiziksel bir ürün, hizmet ya da bilgi dağıtımı da olsa Disciplined Entrepreneurship gereken süreci gayret eden herkesin öğrenebileceği 24 adıma bölüyor.

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayın.

İlgili olarak: Okumanız Gereken En Başarılı Girişimcilerin Biyografi Kitapları

2)Enchantment (Büyüleme) – Guy Kawasaki

Enchantment

Kalbi, zihni ve davranışları değiştirme sanatı

Enchantment: The Art of Changing Hearts, Minds, and Actions (Büyüleme: Kalbi, Zihni ve Davranışları Değiştirme Sanatı), Guy Kawasaki’nin onuncu kitabı. Yazar bu kitapta yüksek etik standartlardan ödün vermeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını açıklıyor. Kawasaki “insanları büyülemek ne zaman ve neden gereklidir?” sorusuna yanıt ararken büyüleme kavramının temellerini, yani çekiciliği, güvenilirliği ve önemli bir nedene sahip olma gerekliliğini açıklıyor. Kitapta ele alınan diğer konular arasında lansman, direnişi alt etmek, büyüleme sürecini uzun vadede etkili kılmak ve teknolojiyi kullanmak var. Ayrıca çalışanlarınızı ve patronunuzu büyülemenin yollarına eğilen özel bölümlere de yer veriliyor. Kitapta, büyülemeye karşı koymak isteyebileceğiniz zamanlar için yol gösterici bir bölüm de bulunuyor.
Eğer dünyayı ya da sadece bir bölümünü değiştirmek istiyorsanız, bu kitap tam size göre.

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayın.

İlgili olarak: Bill Gates’ten Yazlık Okuma Tavsiyeleri 

3)Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

Mor inek farklılaşarak işinizi dönüştürün

“Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.” Al Ries”

İlgili olarak: Elon Musk’a İlham Kaynağı Olan Kitaplar 

4)Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

Birileri, mağazanıza dair en küçük bilgi parçasını topluyor, harmanlıyor, sindiriyor, sınıflandırıyor olsaydı; mağazanın konumunu, vitrini, ürünlerin bulunduğu her askılığı, rafı ve tezgâhı, ambalajı, her afişi, broşürü, giriş ve çıkışları, pencere ve duvarları, asansör ve yürüyen merdivenleri, giyinme kabinlerini, kasiyerin ve tezgâhların önündeki, tuvaletlerdeki kuyrukları ve her koridorun her santimetresini inceleseydi…

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayınız.

5)Blink – Düşünmeden Düşünmenin Gücü – Malcolm Gladwell

“Blink: Ne zaman yeni biriyle tanışsak, karmaşık bir durumla yüz yüze gelsek veya güç biradım atmak zorunda kalsak birdenbire ortaya çıkan anlık izlenimlerin ve kararların içeriğiyle ilgileniyor. Gladwell, zihnimizin nasıl tepki verdiğini incelediği bu kitabında çok düşünmeden alınan kararların, ince ince düşünülmüş kararlar kadar iyi olabildiği örnekleri çözümlerken, her zamanki gibi madalyonun diğer yüzüne bakmayı ihmal etmiyor ve içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor.”

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayın. 

6.Steve Jobs – Walter Isaacson

Steve Jobs, babasının garajında 1970’li yıllardan başlayarak teknolojik devrimlerini oluşturdu. Kişisel bilgisayarlardan, animasyon filmlerini, indirilebilir içeriklere kadar birçok şey Jobs’ın eseri. Bu kitapta yüzyüze yapılan 40’ı aşkın röportaj ve Jobs’ı tanıyanlar tarafından verilen bilgiler derlenmiş.

Kitaptan not: “Öleceğini bilmen, kaybedecek bir şeyin olmaması için bir sebep. Zaten çıplaksın, kalbini dinlememek için hiçbir neden yok.”

İlgili olarak: İlber Ortaylı’nın Hayatı ve Gençlere Tavsiyeleri 

7.Losing My Virginity – Richard Branson

Kitabın 600 sayfa olması gözünüzü korkutmasın, zira bu kitap gayet eğlenceli bir biyografi kitabı. İşe başladığı ilk andan başlayıp iyi bir iş adamı olana kadar geçen süreyi anlatan Branson, uzmanları dinlemeyerek bu günlere geldiğini de anlatıyor. Kitapta hem Branson’un hatıraları hem de ilham olacak rehberler bulunuyor.

Kitaptan not: “Çoğu gerekli kötülükler, gerekli olan şeylerden daha da kötüdür.” 


Kitap tavsiyelerimiz umarız size yararlı olur ve umarız beğenmişsinizdir.

Tatil boyunca akşamları uyumadan izlemeniz veya boş vakitlerinizde de kazanımı olsun diye derlediğimiz film tavsiyeleri için diğer sayfaya geçin lütfen.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uygun Fiyata Home Ofis Oluşturma Rehberi

subliminal mesaj ne demek

Dikkat Çekici Subliminal Mesajlar Bulunan Reklam Kampanyaları