apple hisseleri 1 trilyon doları geçti
in , ,

Trilyonluk Şirket Apple

Apple piyasa değeri 1 trilyon doları geçen ilk şirket oldu. Çoğunuzun bildiği bu çöküş ve yükseliş hikayesini sizin için derledik.

Trilyonu geçen ilk şirket

Zorlukların üstesinden gelmek inanmak çalışmak ve başarmak hepsi bir arada. Zamanı kullandılar, yenilikleri kolladılar, araştırmaya gelişmeye açıktılar ve bunu başardılar yani; 1 trilyon barajını geçen ilk şirket oldular.

ABD borsalarındaki hareketlenmeler sonucu, hisse senetlerinin değerlerinin de artması ile beraber; Apple hisselerinin toplam değeri 1 trilyonu geçti.

1 hissesinin değeri 207,5 dolara kadar ulaşan Apple hisseleri, bu yıl toplamda %22’lik bir değer artışı gördü.

İlgili olarak: Teknoloji Şirketlerinde Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 3 Şey


Apple hikayesi

En tepedeki şirkete dönüşüm

1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulan Apple’ın geçmişinde birçok dönem atlattı ve en tepeye çıkarak rekoru kırdılar.

İlgili olarak: Steve Jobs’tan Ürün Adlandırma Kılavuzu

Jobs, şirketin CEO’luğunu üstlenmek üzere 1983 yılında getirdiği John Sculley ile giriştiği rekabeti 1985’te kaybetmiş ve 1997’de geri dönene dek kurucularından birisi olduğu şirketten uzaklaştırılmıştı. Ve bu onun için zor günlerin başlangıcı olmakla birlikte en aydınlık seviyeye ulaşmak için bir yoldu…

1990’lı yıllarda büyük maddi sorunlar yaşayan ve iflasın eşiğine gelen Apple, Jobs’un ayrıldıktan kurduğu yazılım ve donanım şirketi NeXT’i satın alarak eski kurucunun geri dönüşünü sağlamıştı. Jobs artık evindeydi ve yükseliş için sıçrama zamanıydı…

Apple giderlerini ödeme konusunda sıkıntı çekerken ilaç gibi bir kredi aldı aldığı şirket ise ezeli rakibi Microsoft firmasıydı,  Microsoft’tan 150 milyon dolarlık borç alarak ayakta kalmayı başardı. Bu onların ezeli rekabetinin tatlı yanıydı.

Tepenin Sonu

Jobs şirkete geri dönmesi ile 1998 yılında Compaq Computer şirketinde çalışan Tim Cook’la iş anlaşması yaptı ve bu ikili Apple’yi şaha kaldırdı.

Apple şirketi marka değerini arttırıp, iMac, iPod, iTunes, iPhone, iPad gibi ürünlerle Apple markasını güçlendiren ikilinin yolları Jobs’un 2011 yılında pankreas kanserine yenik düşmesiyle ayrıldı.

O tarihten itibaren Apple’ın CEO’luğunu üstlenen Tim Cook şirketin piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkmasında büyük rol oynadı.

Apple infografik

apple şirket tablosu

İlgili olarak: Girişimcilerin İzlemesi Gereken 5 Belgesel 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Hüseyin VEYSELOĞLU Yazdı!

kurucu ortak, içerik üreticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

çalışma ortamında konuşulmaması gerekenler

Çalıştığınız Ortamda Söylemekten Kaçınmanız Gereken 5 Cümle

iş yerinde kadın olmak

Zorlu İşler İçin Kadın Çalışanlara 6 İpucu