üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler
in , ,

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

Kimilerine göre hayatınızın en önemli olayı, kimilerine göre de en önemlisi değil. Ancak çalıştığınız ve başlıyorsunuz; işte üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler. 

En önemlisi ya da değil, ancak yine de hayatınızdaki önemli geçiş aşamalarında birine geldiniz ve lise hayatınız boyunca yaptığınız ya da yapmadığınız çalışmalarınızın karşılığı olarak bir üniversiteye başlıyorsunuz. 


Üniversiteye başlayacak olanlara tavsiyeler

1.Eğer istemediğiniz bir bölüme kayıt olduysanız, bu şoku hemen üzerinizden atın!

üniversiteye başlayanlara tavsiyeler

Eğer bu şoku ya da üzüntüyü hemen üzerinizden atmazsanız, her şey için çok geç olacak. Ha, bize sorarsanız; zaten insanlar istemedikleri ya da sevmedikleri işleri yaparken mutlu olmazlar. Eğer imkanınız var ise, bir sene daha hazırlanın ve sevdiğiniz/istediğiniz bölüm için elinizden geleni yapın, en azından yapmadığınız bir şeyin pişmanlığını yaşamazsınız. Ancak böyle bir imkanınız yoksa, başlıkta da dediğimiz gibi üzerinizdeki bu şeyi atmanız gerekiyor.


2.İlber Ortaylı’nın da dediği gibi: Yabancı dilininizi geliştirin.

üniversiteye başlayacak erkeklere tavsiyeler
İlber Ortaylı’nın hayatını ve gençlere tavsiyelerini kesinlikle okumanız gerekir.

İlber Ortaylı’nın hayatını ve gençlere tavsiyelerini paylaştığımız yazıda belirttiğimiz üzere yabancı dilinizi geliştirmeye bakın. Üniversiteye başladığınız gibi aklınızda olması gereken ve ilk fırsatta da geliştirmeniz gereken şey bizce yabancı diliniz. 

Bu konu ile ilgili aşağıdaki başlıklarda da belirttiğimiz üzere, yabancı dil hem yurt dışına eğitim veya gezi için çıkarken sizin için bir anahtar olacak hem de okuduğunuz bölümle ilgili olarak yabancı kaynakları kolayca takip etmenize olanak sağlayacak.


3.Çekinik olmanın alemi yok, girişimci girişken olur!

Evet belki ilk defa aileniz ayrılıyorsunuz, belki ilk defa başka bir şehirde tek başınıza kalıyorsunuz. Ancak ürkek olmak, çekingen olmak gelecekten geçmişe baktığında kendine kızacağın en önemli noktalardan. Bu yüzden bunları çabucak aşmalısınız. Çünkü nasıl başlarsa böyle devam eder.


4.Başarı odaklı olun

Üniversite en nihayetinde sizin gelecekteki hayatınıza bir şeyler katması için geldiğiniz bir yer. Belki ömrünüz boyunca kullanacağınız mesleki bilgiyi burada öğreneceksiniz. 40 yılın karşılığını 4 yılda alacaksınız, bu yüzden esasında düzenli bir çalışma ile ulaşabileceğiniz başarıyı göz ardı etmeyin. Bu konu ile ilgili olarak: Öğrencilerin Başarı İçin Yapması Gereken 8 Şey yazımızı okuyarak ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. 

Bu süreçte hem sosyalliğinizden ödün vermeyin hem de kendinizi tanımayı bırakmayın.


5.Yurtdışı fırsatları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğitim süreniz boyunca yurtdışına çıkmak bir öğrenci ve bir dünya vatandaşı olarak size çok şey katacaktır. Yurtdışına çıkarak farklı kültürlerle iç içe olmak, hem sizin vizyonunuzu genişletir hem de yabancı dilinize katkıda bulunur. Yurtdışına çıkmak belki ilk aşamada size kolay gelmeyebilir, ancak bunun için birçok fırsat var ve bu fırsatlar haricinde siz de fırsatlar oluşturabilirsiniz. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız: Uygun fiyatlı yurtdışına çıkma fırsatları yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bundle news bundle haber

8topic, Yerli Haber Akış Uygulaması Bundle’da!

çalışma ortamında konuşulmaması gerekenler

Çalıştığınız Ortamda Söylemekten Kaçınmanız Gereken 5 Cümle