Beautiful young woman or girl cuddles and hugs her best friend basenji puppy dog, sleep together under blankets in hipster designer bed on cold day, peace and quiet; Shutterstock ID 731711026; Job: RD
in ,

Uyurken Vücudunuzda Olabilen 9 Garip Şey

Uyurken konuşmak, uyurken düşme hissi ve daha fazlası.

Uyurken konuştuğunuzu, yürüdüğünüzü ve hatta uyurken düştüğünü hayal et!

#1 Uykuda düşme hissi

Bu istemsiz seğirmelere hipnik hareket denir ve insanların yüzde 70'i ara sıra bunu tecrübe eder. Kimse niçin gerçekleştiğini tam olarak bilmiyor ama Ulusal Uyku Vakfına göre, bir teori, “uykuya daldığınızda meydana gelen sinir sisteminin doğal bir şekilde küçültülmesi” sonucu ortaya çıktığını ileri sürüyor. Bir başka teori, beynin “yanlış yorumladığını” iddia ediyor. Gerçekten de düştüğünüz bir işaret olarak kasların gevşetilmesi. ”Kafein, stres ve uyku yoksunluğu, hipnik gerginliklerin sıklığını artırabilir.

yazar

1 puan
Upvote Downvote

#2 Uyurken yürüyebilirsin

Uyku yürüyüşü, NREM uykusunun en derin aşamalarında ortaya çıkar. Bu, uyku döngüsünün ortasında, uyandığında sizi sersemleten kısım. Hiç kimse uyurgezerliğin kesin nedenini kanıtlayamasa da bazı bilim adamları, uyku döngüsünün, normal uyku döngüsünden geçmek yerine; derin NREM'den uyanıklığa doğrudan geçiş yapmaya çalışırken uyurgezerliğin gerçekleştiğini iddia ederler. Ulusal Uyku Vakfı, uyurgezerliğin stres, depresyon, alkol, ateş ve uykusuzluktan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

yazar

1 puan
Upvote Downvote

#3 Çılgın rüyalar görüyorsun

Oluşan iki ana uyku tipi, hızlı göz hareketi (REM uykusu) ve hızlı olmayan göz hareketi (NREM uykusu) şeklindedir. Harvard Tıp Fakültesi Uyku Tıbbı Anabilim Dalı'na göre, REM uykusu sırasında rüya ile en çok ilişkili olan uyku evresi, REM uykusundan ziyade beyindeki nöronların çoğunun ateşleme oranında bir artış var. REM uykusu sırasında uyanık olduğumuzdan daha fazla beyin aktivitesi vardır. Harvard, insanlar REM uykusunun ortasında uyandığında, canlı rüyalar gördüğünü bildiriyor. Ancak, insanlar NREM uykusundan uyandıklarında sıkça canlı rüyalar olduğunu bildirmezler. Böylece, “REM uykusu sırasında beyin aktivitesi paterni, muhtemelen bu hal boyunca ortaya çıkan yoğun rüyaların altındadır.”

yazar

0 puan
Upvote Downvote

#4 Uyurken konuşabilirsiniz

Uyku konuşması, aynı zamanda somniloquy olarak da bilinir; uykuda hem REM hem de NREM evreleri sırasında ortaya çıkabilir. Ağzınız ve vokal akorlarınız genellikle inaktif olsa da bir “motor atılımı” onların anlık olarak aktif olmasına neden olur; uyku konuşması, bir uyku aşamasından diğerine geçiş sırasında da ortaya çıkabilir. Kronik uyku konuşması uyku bozukluğu olarak kabul edilirken, sporadik uyku konuşması oldukça yaygındır.

yazar

0 puan
Upvote Downvote

#5 “Sen horladın.”

Uyurken boğazınızın kasları gevşer ve boğazınız aslında daha da darlaşır. Nefes alırken, boğazınızın duvarları titreşir. Bu titreşimler, horlama sesine yol açar. Ulusal Uyku Vakfına göre, “hava yolunuz ne kadar dar olursa, titreşim artar ve daha yüksek sesle horlarsınız. Bazen boğaz duvarları tamamen çökerek apne (nefes almanın kesilmesi) denilen bir durum yaratır.

yazar

0 puan
Upvote Downvote

#6 Vücudunuz daha fazla gaz depolar

Uyku halindeyken gaz geçirme olasılığınız daha yüksektir, çünkü tüm kaslarınız gevşetilir, anal sfinkteriniz de dahil. Ancak, bu muhtemelen sizi ya da eşinizi rahatsız etmeyecektir çünkü uyurken hem uykudasınız hem de koku alma duyularınız azalır.

yazar

0 puan
Upvote Downvote

#7 Uyurken koku alma duyularınız azalır

Bu yüzden yangın alarmları icat edildi, çünkü siz uyurken dumanınızı düzgün bir şekilde koklayamazsınız. Birçok çalışma, gürültünün sizi uyandırmasına rağmen, kokuların arttığını göstermiştir.

yazar

0 puan
Upvote Downvote

#8 Kaslarınız geçici olarak felç olur

Bu geçici felç, iyi bir şeydir. Harvard'ın uyku ilacı bölümüne göre, “REM uyurken kollar ve bacaklardaki uyku kasları geçici olarak felç olur. Bunun, hayallerimizi “harekete geçirmemizi” engelleyen bir nörolojik engel olduğu düşünülmektedir. ”

yazar

0 puan
Upvote Downvote

#9 Kalp atış hızınız düşer

“Uykudaki olası işlevlerden biri, kalbin uyanık yaşamın sürekli taleplerine dayanma şansı vermektir” diyor Harvard Uyku Tıbbı Bölümü. Dinlendiğinde, vücudunuzun çok sıkı çalışmasına gerek yoktur, bu nedenle kardiyovasküler sisteminiz özellikle NREM uykusu sırasında yavaşlar.

yazar

0 puan
Upvote Downvote

Bu liste gönderiler için kapatılmıştır.

Bu gönderi, güzel ve kolay gönderim formumuzla oluşturuldu. Gönderinizi oluşturun!

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fransız Tema Parkı Yeni Çalışanları Kargalar

Gündemi Takip Etmek: İş Dünyası