warren buffet hayatı
in ,

Warren Buffett Senin Yaşındayken Ne Kadar Zengindi?

Warren Buffet hayatı ve serveti ile beraber yine bir yazımıza konuk oluyor. Warren, çalışmaya küçük yaşta başlamış ve acaba senin yaşındayken ne kadar zengindi?

Warren Edward Buffett 30 Ağustos 1930 tarihinde Nebraska eyaletinde doğdu. Amerikalı iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırseverdir. 20.yy en başarılı yatırımcıları arasında gösterilmektedir.

İlgili olarak: Warren Buffet’ın 14 Yaşındaki Çocuğa Verdiği Tek Cümlelik Başarı Sırrı 

*11 yaşındayken gelişmiş zekası farkedildi ve ilerleyen günlerde iş atılımlarıyla fark yarattı.

Sadece bir gençken ilk vergi iadesini yaptı, gazete dağıttı ve çeşitli iş yerlerinde birden fazla langırt makinesine sahip oldu.

*Liseyi bitirdiği zaman, Buffett, Omaha, Nebraska’da 40 dönümlük bir çiftlikte bir hisseleri satın almıştı.

Bir Efsaneye göre, Buffett bir zamanlar  30 yaşına kadar bir milyoner olacağını, eğer olmasaydı, Omaha’daki en yüksek binadan atlayacağım dediği öne sürelmektedir.

*Üniversiteden mezun olduktan sonra, Buffett, sürekli çalışmak için teklifte bulunan Mentor Benjamin Graham’ın iş teklifini kabul etti ve beraber çalışmayı denedi ama fakat birlikte bu iş yürümedi. Daha sonra babasına hisse senedi komisyoncusu olarak çalışmak için Omaha’ya dönmek zorunda kaldı. 

*21 yaşında, net geliri sadece 20.000 dolardı.

Warren Buffett yatırım fikirlerini Graham’a göndermeye devam ettikten sonra, efsanevi yatırımcı, Buffett’i birkaç yıl sonra yıllık 12.000 dolarlık maaş içintekrardan işe aldı ve 1954’te ortalama aile için yıllık ortalama gelirin neredeyse üç katıydı.

İlgili olarak: Jack Ma, Elon Musk ve Bill Gates’in Kullandığı 5 Saat Kuralı

Graham iki yıl sonra emekli olduğunda, Buffett öğrendiğini aldı ve arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla oluşturduğu bir yatırım ortaklığına başvurmaya başladı.

*Buffett 26’ya ulaştığında net değeri 140.000 ile 174.000 $ arasındaydı.

1962’nin başlarında, Buffett neredeyse tüm net değerinin 450.000 $ ‘ını yatırım ortaklığına sürdü. Bu ortaklığın 1964 yılının başlarında 17 milyon dolar değerinde büyüdüğü ve hisselerinin 1,8 milyon dolar olduğu akıllı bir hamle oldu.

Buffett  , 1965 yılında Berkshire Hathaway’e ait hisse senedini satın aldı ve  sahip olacağı şirkete bir hamle yapmış oldu. Aynı zamanda Buffett’in kariyerini başlatan yatırım ortaklığının sonunu da işaret etti. 1966 yılında ortaklığı yeni yatırımcılara kapattı ve daha sonra 1969’da tamamen yönetmekten emekli oldu.

*43 yaşında, Buffett’in kişisel net değeri 34 milyon dolardı.

1972’de, See’s Candies’i 25 milyon dolar karşılığında satın aldı ve şirket önümüzdeki 50 yıl içinde yaklaşık 2 milyar dolar kar elde etti.

Buffett’ın 40lı yaşların ortalarına doğrunet geliri  100 milyon dolarlıkbir değere ulaştığında döneme damgasını vuruyordu  . 1978’de Berkshire Hathaway büyümeye devam ederken, 1978’de başardı. On yılın sonuna gelindiğinde, medyan ABD hane geliri 21.000 dolardı – ya da Buffett’ın sahiplerinden 4,500 kat daha arttı.

1982’de, Forbes ilk kez 400 en zengin Amerikalının listesini yayınladı – bir liste Buffett, varoluşunun her bir yılını kutladı – 250 milyon dolarlık bir net değeriyle, milyarderlik durumun bir çeyreğiyle listelendi.

*59 yaşında olan Buffett, sadece dört yıl içinde 1 milyar dolarlık bir artışla 3.6 milyar dolar değerine sahip bir meblağa sahip oldu.

*55 yaşındaki Buffett, bu büyülü üçüncü virgülün elde edilmesi için sahip olduğu değerlerin dört katına çıkarılmasının şaşırtıcı başarısını yönetmişti. Bu arada, 1985 yılında medyan hane geliri 27.735 $ oldu.

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Hüseyin VEYSELOĞLU Yazdı!

kurucu ortak, içerik üreticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kadir köymen kimdir?

Montaj Derslerinden Dünyaca Ünlü Bir Markaya Yolculuk: Kadir Köymen

Yaptığınız İşlerde Saygınlığınızı Arttıracak Dürüstlükle Alakalı Alıntılar