yapay zeka üretmek
in ,

Yapay Zeka ile Sağlığınızı ve Üretkenliğinizi Nasıl Arttırırsınız?

Sağlıklı ve mutlu bir ofis için yapay zeka en büyük destekçiniz olabilir, her açıdan. Okumaya devam edin!

Sağlıksız, mutsuz ve deyimi yerindeyse insan ruhunu zehirleyen çalışma ortamlarının aslında çalışanlar için iyi olmadığı ve hatta onlara caydırıcı bir etki yaptığı bilinmekte. 

Girişimciler; çalışma ortamının çalışana güven vermesi, çalışanları tatmin etmesi ve psikolojilerini olumlu bir seviyede tutmasını sağlamalıdırlar. Eğer bunu başarabilirlerse, çalışma ortamında üretken ve yenilikçi kalabilirler.

Yapay zeka, iş yerinde yukarıdaki süreçleri içeren düzeni değiştirmeyi amaçlıyor. Tabi bunu yaparken iş yerindeki kültüre olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiyecek bilinmiyor. Yapay zekanın 2025 yılında 190 milyar dolarlık bir pazar yaratacağı bekleniyor. Bundan dolayı da tüm çalışanlar için daha sağlıklı, daha üretken ve artık daha ulaşılabilir bir şey olacağı düşünülüyor. 

İlgili olarak: Elon Musk’ın Başarı İçin Uyguladığı 3 Üretkenlik Sırrı 

Tehlikeliden sağlıklıya

Yukarıda bahsettiğimiz insan ruhunu zehirleyen çalışma ortamları çalışanlara hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumsuz etkiyorlar. Bazı araştırmalara göre de şirketlerde oluşan bu stres ortamı yaklaşık 300 milyar dolarlık bir kayıp oluşturdu. 

Yapay zekadan bu ve benzer sebeplerden dolayı beklenti yüksek. Birkaç yıla kadar meditasyon uygulamalarının şirketlere geleceğini ve çalışanlar arasında destek ve iletişimi geliştireceği düşünülüyor. 

Stratejik bir şekilde hareket edilirse bu tarz sağlık uygulamaları hem şirketlerin hem de çalışanların refahını, misyonunu ve vizyonunu geliştirebilecek düzeyde. 

Yeni teknolojiler

Zaten hali hazırda iyi bir şekilde ilerleyen teknoloji, şirketlerin çalışma şeklinden refahına kadar birçok şeyi değiştirme gücüne sahip. Artık çoğu iş yeri; iş takibi, çalışan takibi, yenilikler, dijital platformlar ve işçi sağlığı gibi konulara karşı yeni teknolojileri kendilerine entegre etmiş durumdalar ve buna da devam ediyorlar. Artık adını daha da fazla duyduğumuz bulut teknolojileri, şirketlerin altyapıları ile beraber çalışıyor. 

Bulut teknolojiler sayesinde iş yerindeki iletişimden, çalışanların duygusal durumlarının takibine kadar birçok şey artık takip edilip geliştirilebiliyor. 

İlgili olarak: Saunanın Sizi Daha Sağlıklı ve Mutlu Hissettiren Faydaları

Haricen artık çoğu şirket içinde çalışanlarının sağlıklarını takip edebilmek adına FitBit ve benzeri cihazları kullanıyor. Bu şekilde hem çalışanların kondisyonu takip edilebiliyor hem de ortak bir veri oluşturulabiliyor. 

Sağlık harici alanlarda ise, makine öğrenimi (machine learning) ve dil işleme araçları ile beraber desteklenen yapay zeka cihazlar ve uygulamalar aracılığıyla ofislerdeki üretkenlik ve mutluluk seviyesi arttırılıyor. 

İlgili olarak: Çok Fazla Uyumanıza Rağmen Hala Yorgun mu Hissediyorsunuz? 

Çalışma ortamındaki ilişkiler

İnsan kaynakları ve çalışanlar arasındaki ilişkiler için daha uyumlu ve ekip içi dinamiklere önem veren uygulamalar yapay zeka ile beraber hayatımıza giriyor. CEO’lar ve insan kaynakları uzmanlarının ortak bir şekilde kullandığı; verilerin filtrelendiği, projedeki kişilerin rollerinin ve görev tanımlarının bulunduğu ve projedeki her aşamanın kaydedildiği uygulamalar çıkmaya başlıyor. Bu şekilde hem çalışanlar hem de projeler hakkında akıllı bir filtreleme uygulamanız mümkün olabiliyor. 

Bu tarz yapay zeka uygulamaları ayrıca, ekiplerin arasındaki iletişimin ne ölçüde olduğunu takip edebilir ve değerlendirmesini de yapabilir. 

Yapay zeka ile çalışanlar ve insan kaynakları arasında daha şeffaf ve yenilikçi bir iletişim kurulacağı aşikar.

İlgili olarak: Verimli Bir Çalışma Ortamı İçin 8 Öneri

Ofis tasarımı

İş yerindeki çalışanlar arasındaki iletişim ve sağlığa yaptığı katkıların yanı sıra yapay zeka, ofis tasarımları ile fiziksel ve zihinsel bazı düzenlemeler yapabilir. Üretiminde ve tasarımında yapay zekadan yararlanan binalar; daha üretken, daha güvenilir ve daha fazla  kişiselleştirilebilir alanlara sahip. 

Yapay zeka, çalışanların; dışarıdan herhangi bir uyarıcıya ihtiyaçları olup olmadığını kişisel verilerin girdilerini ve çıktılarını kullanarak karar veriyor. Ofislerde bulunan sensörler, gün boyu gelen verilere göre ortamın aydınlatmasını ayarlayabilir.

Yapay zeka ile artık ofislerde bulunan ve sulanması gereken bitkiler dahi kontrol edilebiliyor. Bir şekilde temel ihtiyaç haline gelen bitkiler, ofislerin temel ihtiyaçlarından birisi oldu ve yapay zeka bitkilerden aldığı gerçek zamanlı bilgilerle de bitkilerin sulanması, nemlenmesi gibi konuları hallediyor.

Haricen şirketlerdeki güvenlik konularında ise yapay zeka yardımımıza koşacak. Hatta öyle ki çalışanların konuşmalarındaki frekansı ve çalışanların hareketlerinden güvenlik için negatif durum oluşturacak durumları önceden tahlil edebilecek. Tabi böyle bir durumda bir BBG evinde gibi hissedecek miyiz, bilmiyorum.

Özetle…

Sağlıklı olan çalışanlar, mutlu olanlardır. Yapay zekanın da yardımlarıyla bir iş yerinde; çalışma ortamının ve çalışanların en iyi özelliklerini ortaya çıkaran ve bir araya getiren bir gelecek bizi bekliyor. Bazı durumlarda kişisel sınırlarını ihlal ettiğini düşüneceksiniz, ancak bu herkesin sorunu ve buna da çözüm bulunacaktır. 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

saunanın faydaları ve zararları nedir

Saunanın Sizi Daha Sağlıklı ve Mutlu Eden Faydaları

ofis tasarımları 2018 2019

Ofis Tasarımı 2018: Yükselen ve Düşen Trendler