in ,

Yeni Olduğunuz Herhangi Bir Sektörde Nasıl Büyüyebilirsiniz?

Eğer yeni bir sektördeyseniz ve hızlı bir şekilde iz bırakıp adınızdan söz ettirmek istiyorsanız nasıl yapacağınıza dair 5 fikir öne sürdük!

Hızlıca büyümeniz ve adınızdan söz ettirmeniz için kimseden izin almanıza gerek yok, Nike sloganlarında da dediği gibi “just do it.” -sadece yap-

Kariyer hayatınızda da karşılaşacağınız üzere, pek çok profesyonel hayatları boyunca kariyer hayatlarında karşılaştıkları meydan okumalarda fırsatları kaçırabiliyorlar; çünkü, onları destekleyecek herhangi bir kimlik bilgileri yok.

İlgili olarak: Yeni Bir Başlangıç İçin En İyi 6 Sektör 

Çoğumuz hayatlarımız boyunca sürekli olarak birçok konuda olduğu mesleki konularda da evrim geçireceğiz. Çünkü yetersiz hissettiğimiz zamanlar olacak ve bu zamanlar kendimizi geliştirmemiz için bizi motive edecek. 

Eğer yeni bir sektörde yeni bir şirkette bulunuyorsanız; hızlıca büyümeniz için 5 adet öneri hazırladık:

1.Masaya büyük fikirler ile gelin.

Herhangi şirkette fikirler, büyük ya da küçük olsun farketmez, o şirketin ilerlemesi için yakıt niteliğindedir. Mesela bugün müthiş büyüklükte çevirim içi bilgi var. Sadece bir Google araması ile bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ancak orta sınıf insanlar ve işçiler genelde Google’ı son trendleri takip etmek, işe giderken podcast dinlemek veya YouTube’da saatlerce video izlemek için kullanıyorlar. Liderlerle aranızdaki bu “tecrübe” farkını ortadan kaldırmak için uzmanlardan faydalanın. 

İlgili olarak: Spotify CEO’su: Sıfır Karizma ile Liderlik Yapmayı Nasıl Öğrendim?


2.Farklı olun!

Şirketler herkesin yapabileceği işleri yapabilen kişileri işe almak için aramıyorlar. Şirketlerin asıl aradığı çalışanlar, şirketlerini ön plana çıkaracak, şirkete farklılık katacak yeteneğe sahip olan çalışanlar. Şirketiniz için podcast’ler çıkarmanız, yayınlar paylaşmanız gibi farklılıklar sizi ön plana çıkaracak olan etkinlikler. 

İlgili olarak: Absolut Vodka ve Hala Popüler Kalmalarını Sağlayan Reklam Kampanyaları 


3.Şirketinizdeki gençleri ve tecrübesizleri dışlamayın.

İster yeni mezun olan, ister farklı bir sektöre giren bin yıllık çalışan isterse de kendisini yeni keşfeden bir genç nesil olsun. Size soru soran, yeni şeyler öğrenmek için sabırsız olan genç çalışanlarınızı kucaklayın. Gençlerin içlerindeki hevesle beraber, yöneticilerle nasıl uyum sağladığını gözlemleyebilirsiniz. Gençlerden rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz.

İlgili olarak: Zorlu İşler İçin Kadın Çalışanlara 6 İpucu 


4.Küçük hedefler oluşturun.

Büyümenizi ölçmek için kendinize küçük ve orta ölçekte hedefler koymalısınız. Kendinize “X tarihine kadar X’i başaracağım” gibi kısa vadeli ama size başarıya ulaştıracak hedefler koymalısınız. Çoğu durumda da patronunuz ya da lideriniz sizin için hedefler oluşturacak ki bu sizin motivasyonunuz için önemlidir. 

İlgili olarak: Günlük Motivasyonlarınız İçin Basit ve Bilimsel 4 Yöntem


5.İzin istemeyin!

Şirketinizi yanlış tanınmasını engellemek ya da bilgilerinizin yanlış kişilere ulaşmasını engellemeye yönelik yenilikçi davranmak için izin istemeyin. Linkedin istatistiklerinden de anladığımız üzere şirketlerin en önemli şirket içi değerlerinden birisi de “akıllı riskler”. 

İlgili olarak: 200+ Üniversiteden 600+ Ücretsiz Eğitim Aracı 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

spotify ceosu daniel ek

Spotify CEO’su: Sıfır Doğal Karizma ile Liderlik Yapmayı Nasıl Öğrendim?

meditasyon uygulaması apk

Huzuru Bulmanıza Yardımcı Olacak 3 Mobil Meditasyon Uygulaması