konsantrasyon arttıran yiyecekler
in , ,

Yetişmeyen Projeler ve Sınav Haftaları İçin: Konsantrasyon Arttıran Yiyecekler

Sürekli haberlerde çıkan yiyecekler gerçekten konsantrasyon arttırıyor mu? Bazı yiyeceklerle bunu sağlamak mümkün!

“Havuç yemek göze iyi gelir.” ya da “Balık hafızayı güçlendirir.” cümleleri çevrenizde sık sık duymuşsunuzdur. Yediğimiz gıdaların hafıza ve konsantrasyon üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

İlgili olarak: Beyin Sağlığınız İçin İyi ve Kötü Yiyecekler


Sizler için konsantrasyon arttıran besinleri inceledik;

1.Kafeinli içecekler

Kafeinli içecekler
Kafeinli içecekler


Kafein enerjimizi yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda konsantre olmamıza yardımcı olur. Kahve, çikolata ve enerji içeceklerindeki kafein, etkisi kısa olsa da dikkatimizi arttırmamıza yardımcı olur. Fakat günde 2-3 fincandan fazla kahve içmemenizi öneriyoruz.

İlgili olarak: Mükemmel Bir Kahve Yapmak İçin 3 İpucu

2.Şeker

Glikoz ve fruktoz


Şeker beynimiz için enerji kaynağıdır bunu bilmeyen pek insan yoktur. Ancak burada bahsettiğimiz sofra şekeri değil, yediğimiz karbonhidratlı yiyeceklerden aldığımız glikoz, fruktoz’tur.

3.Kahvaltı


Güne kahvaltı ile başlamak işin en önemli kısımlarından biridir. Araştırmalara göre kahvaltı hafıza ve dikkati güçlendiriyor. Kahvaltı eden öğrenciler etmeyenlere göre derste daha aktif oluyorlar. Kahvaltıda tam lifli tahıllar, süt ve ürünleri ve meyve olmasına özen göstermeliyiz.

İlgili olarak: Yarın Başlayacağınız 4 Enerjik Sabah Rutini

4.Balık


Omega 3 ve protein yönünden zengin olan balık gerçek bir konsantrasyon besinidir. İçerisinde bulundurduğu sağlıklı yağlar aldığımız besinlerin vücutta emilimini artırır. Özellikle yaşlı insanların balık tüketmesi zihin açısından oldukça önemlidir.

5.Çikolata ve Fındık


Fındık sinirlerimizi kuvvetlendirmekle kalmayıp aynı zamanda doğal bir antioksidandır ve yaşımız ilerlerken zihinsel işlevleri korumada çok etkilidir. Bitter çikolata konsantrasyonu arttıran en etkili gıdalar arasındadır. Ruh halimizi arttırmakla kalmayıp aynı zamanda dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur.

6.Tam Tahıl


Vücudumuzdaki her organın özellikle kalp ve beynin işlev kalitesi çok bağlantılır. Her gün yediklerimize tam tahıl ve avokadoyu eklediğimizde kardiyovasküler hastalıkları ve kötü kolestrol olasılığını düşürmüş oluruz. Bu besinler kan akışımızı hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda beyin hücrelerimizi harekete geçirir.

7.Yaban Mersini


Araştırmalara göre yaban mersini beyin hasarlarını iyileştiriyor ve aynı zamanda alzheimer hastalığı olasılığını azaltmaya yardımcı oluyor. Yaban mersini aynı zamanda kas ve öğrenme fonksiyonlarımızı yaşlanma karşısında geliştiriyor.

İlgili olarak: Hafızanızı Güçlendirmek İçin 5 Teknik

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ceoların hayatı

Başarılı CEO’ların Kimsenin Bilmediği Farklı Davranışları

uykudan dinlenmeden uyanmak

Çok Fazla Uyumanıza Rağmen Hala Yorgun mu Hissediyorsunuz?