zorlu işlerde çalışan kadınlar için ipuçları!
in , ,

Zorlu İşler İçin Kadın Çalışanlara 6 İpucu

Kadınlar da erkek egemen işlerde çalışabilir dedik ve bir kadın inşaat çalışanının bu konu ile ilgili tecrübelerini derledik. 


İnşaatta veya erkeğin egemen olduğu herhangi bir işte, başarılı bir kadın çalışan olmak en basitinden her zaman karşılaştığımız sıradan bir şey değildir. Ancak biz bu yazımızda kadınların bu alanda neden erkeklerden başarılı olabileceklerini maddeler halinde topladık!

İlgili olarak: Başarılı Kadın Girişimcilerden Öğreneceğimiz 6 Ders


Kadınların erkeklere göre üstün olan yetenekleri ve liderlik becerileri:

1.Kadın sezgileri

Çoğumuzun da bildiği gibi, kadınların sahip olduğu bu şey gerçek ve ciddi bir şey. Kadınlar tecrübeleriyle beraber, gelecek hakkında tahminler yapabiliyorlar. Bunlar bazen sadece tahminler oluyor ancak doğru da çıkıyor. 

Eğer bu özelliklerini kullanmak da isterlerse, proje yönetiminde risk yönetiminde kullanmaları gayet makul.


2.Kalıcı olma

Bunu isterseniz kabul edin, isterseniz de etmeyin. Ancak çoğunlukla ilkokuldan beri kadınlar çalışkandır, erkekler de tembeldir gibi algı. Esasında bu kadınların deyimi yerindeyse pes etmemesinden geliyor. Eğer bir şeye ulaşmak isterlerse, birden fazla kez deneyebilirler.

Kadınların içinde bulunduğu projeler ve liderlerinin kadın olduğu projeler genelde pes etmek nedir bilmezler. Zorluklar ortaya daha da belirgin bir şekilde çıktığında onlarla baş etmek için ellerinden geleni de yaparlar.

İlgili olarak: Pes Edeceğinizi Düşündüğünüz Zamanlarda Yapmanız Gereken 5 Şey


3.Multitasking

Kadınlar, hem çay içip hem dedikodu yapıp hem de iş ile ilgili e-postalarını atabilirler. Ancak bu başlık altında değineceğimiz şeyler kesinlikle bunlar değil. 

Eğer bir projede hem farklı ekipleri aynı anda idare etmek istiyorsanız, hem birden fazla olan iş akışlarını kontrol etmek istiyorsanız hem de yukarıda dediğimiz gibi risk yönetimlerini iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız; bu liderlik için kadınlardan daha iyisi de yoktur.


4.Gözü açık

Bu kötü bir anlama gelen bir özellik değildir. Açık fikirli olma, çevreyi dinleme ve bunu anlama, zor şartlar altında ya da stresliyken gayet makul kararlar alabilme; kadınların gayet işleri başarabileceğinin de kanıtıdır.

Kadınlar açık fikirli oluşları nedeniyle, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerin kararlarını almakta gayet cesurdurlar.

İlgili olarak: 4 Basit Strateji ile İş Yerinde Verimi Arttırın


5.Detaycı

Bu konuyu örnek vererek daha iyi anlatabiliriz: Bir giysi dolabını düşünün, bir kadın bir partiye giderken genel olarak ne kadar çok şeye dikkat edebilir? Düşündüğünüz zaman farkına varabileceksiniz.

Eğer bunun bir proje için de düşünürsek, kağıt üzerinde detayların ne kadar önemli olduğunu, küçük önemsiz gibi gözüken şeylerin esasında projede size bir basamak atlatabileceğinin farkına varmanız gerek.


6.Dikkatli

Bu kesinlikle bir kontrol manyaklığı değil ancak sürekli etrafımızda olan şeylerin farkındayız ve bunları biz ayarlamak istiyoruz. Etrafımızdaki şeylerin uyumlu olduğundan ve bu uyumun sürdürülebilir olduğundan emin olmak istiyoruz. 

Bir projede çalışan herhangi bir ekip önemsendiğini bilmek ister, bu şekilde hem karşılıklı güven oluşur hem de verimlilik artar. Öte yandan projelerdeki bulunan küçük detaylardaki değişimleri farkederek bunlara karşı refleksif tepkiler almak önemlidir. 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

apple hisseleri 1 trilyon doları geçti

Trilyonluk Şirket Apple

5 saat kuralı nedir? nasıl yapılır?

Jack Ma, Elon Musk ve Bill Gates’in Kullandığı 5 Saat Kuralı